Saç Dökülme Tipleri

Erkeklerde Saç Dökülmesi
Androjenik Alopecia (Erkeksi Tip Saç Dökülmesi)
Saç dökülmesinde en sık görülen tipi androjenik tip saç dökülmesidir. Erkeklik hormonu seviyesinin vücutta normal seviyeden yükselmesi ya da hücrelerinin genetik olarak bu hormona aşırı duyarlı olması, erkeklerde saçsızlığa neden olur.
Saç dökülmesinin erken evrelerinde saç incelir, (minyatürizasyon) ve pigmentini kaybederek rengi açılır. Görülme yaşı günümüzde 18 yaşlarına kadar gerileyenerkek tipi saç dökülmesi, alın saç çizgisinin geriye gitmesi ile başlarve tüm erkeklerde saç seyrelmesi olarak kendini gösterir. Saç dökülmesi lokalize ya da saçlı derinin büyük bir bölümüne yayılmış olabilir. Alın ve şakaklardan başlayan dökülme ilerleyebildiği gibi, bazı erkeklerde bu bölgelerde hafif açılmalarla da sonlanabilir.

Ensenin üst bölümü ve iki kulak arası mesafedeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğunda dökülmezler. Saç naklinde bu saçlar kullanıldığından nakil sonrası ortamda testosteron bulunmasına rağmen dökülme yaşanmamaktadır. Saç nakli için bir yaşlılık sınırı yoktur. 70 yaşında bile, yeterli verici alan varsa, saç nakli gerçekleşebilmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi
Çok çeşitli nedenlere sahip saç dökülmesinde Androjenik Alopecia, kadınlarda da erkekler gibi kalıcı saç kayıplarına neden olmaktadır. Kadınlarda da bulunan erkeklik hormonu testosteronun, normal değerlerin üzerinde olması bu tip dökülmeye neden olmaktadır.

Androjenik tip saçsızlık kadınlarda başın üst-tepe bölgesinde ve daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve saç kaybı, şeklinde karşımıza çıkar. Androjenik tip dökülmede çözüm saç naklidir.

Birçok kadın doğum yaptıktan sonraki aylarda başlayan ve bazen bir yıla kadar uzayan dönemde, yoğun saç dökülmesi yaşar. Menopoz sonrası da kalıcı saç dökülmeleri yaşanabilir. Doğum kontrol haplarının bazıları genetik yatkınlığı olan kadınların saçlarında incelme ve dökülmeye yol açabilir. Doğum kontrol haplarıyla ilgili bir başka durum da, hap kullanımını bıraktıktan birkaç ay sonra başlayan saç dökülmesidir.

Foto Galeri


Medical Park Gaziantep Hastanesi
Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil-Gaziantep

T:0 (342) 211 16 63
F:0 (342) 324 88 60
gaziantep@medicalpark.com.tr

444 44 84
Sosyal Medya
  • MedicalPark Gaziantep Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil Gaziantep