BİLİMİN MUCİZESİ; MİKROCERRAHİ

Çıplak  gözle  zor  görülebilen  çok  küçük yapıların  özel ameliyat  mikroskobunun büyütücü etkisinden   faydalanarak  ve  çok   ince  aletler kullanarak   ameliyat   edilmesine   mikro cerrahi denilmektedir.  Bu teknik  sayesinde  çıplak gözle zor görülebilen  iğne ve  iplikler  kullanarak çapı 1mm den daha  küçük  damar ve sinirler  ameliyat edilebilirler. Böylece kopan el, kol, ayak, bacak gibi organlar  yerine  takılabilmekte  ve çok ince sinir liflerinin onarılması ile yerine takılan uzvun hissetmesi ve yeniden hareket etmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca mikro cerrahi teknik sayesinde serbest doku nakilleri yapılabilmektedir. Böylece dokular damar ve sinirleri ile birlikte nakledildiğinden canlılıklarını ve fonksiyonlarını korumakta ve mükemmel sonuçlar alınabilmektedir.

Kopan uzuvların tekrar vücut ile birleştirilmesi, açık yaraların doku nakli ile kapatılması gibi tıbbi uygulamaları olan mikro cerrahinin yapılabilmesi için uygun ameliyathane şartları, ekipman ve tecrübeli bir ekip gereklidir.

Bölgemizin sosyoekonomik yapısı nedeniyle mikro cerrahi ve el cerrahisi ihtiyacı olan vaka sayısı oldukça fazladır.

EL CERRAHİSİNİN İLGİ ALANLARI

*İş kazaları; damar, sinir, tendon ve kemik yaralanmaları

*Elin, el parmaklarının ve üst ekstremitenin  kısmi veya tam kopmaları

*Ev , trafik ve spor kazaları; el ve el bileğini içine alan kırıklar, tendon ve bağ yaralanmaları

*Bağ ve tendon zorlanması sonucu oluşan(Tetik parmak, dequarvein tenosinoviti vb) sorunlar

*Doğumsal anomaliler ve sonradan oluşmuş şekil bozuklukları

*Romatizmal hastalıklar ve buna bağlı şekil bozuklukları

*Tümörler

*Her yaştaki beyin felci, omurilik yaralanmaları sonrası gelişen el-dirsek-omuz fonksiyon bozukluklarının iyileştirilmesi

*Boyun  kökü ve vücüdun diğer bölgelerinin  sinir yaralanmaları

*Sinir sıkışmaları (karpal tünel,kubital tünel vb)

 

 

*Fizyoterapi

Fizyoterapi, özellikle el yaralanmalarının tedavisinde cerrahi tedavinin tamamlayıcısıdır. Yapılan ameliyat ne kadar başarılı olursa olsun, hastalar uygun zamanda ve doğru şekilde fizyoterapi ve rehabilitasyon desteği almazlarsa tam bir iyileşme sağlamak nerdeyse imkansızdır. Rehabilitasyonun amacı elin fonksiyonunu, dolayısıyla hastanın yaşam kalitesini arttırabilmektir. Elin ameliyat sonrası rehabilitasyon dönemi, yaralanmanın ve geçirilen ameliyatın şekline göre değişiklik gösterir. Amaç, tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamak ve hastayı kısa sürede işine geri döndürebilmektir.

 

 

Medical Park Gaziantep Hastanesi
Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil-Gaziantep

T:0 (342) 211 16 63
F:0 (342) 324 88 60
gaziantep@medicalpark.com.tr

444 44 84
Sosyal Medya
  • MedicalPark Gaziantep Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil Gaziantep